W dniach 1-2 października 2011 roku, w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu odbył się I Festiwal Kultury Leśnej im. Eugeniusza Kruszelnickiego, pod patronatem honorowym p. Leszka Banacha Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych i p. Grzegorza Gabryelskiego, Starosty Międzyrzeckiego.Festiwal składał się z dwóch konkursów: I konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej „Za kotarą” oraz II Mistrzostw w Strzelectwie Myśliwskim Szkół Leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska.
Festiwal zorganizowany został z inicjatywy uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu a także dwóch nauczycieli Agnieszki Rybickiej i Grzegorza Augustyniaka. Na celu ma on krzewienie kultury leśnej oraz integrację uczniów z Techników Leśnych, a także zaprzyjaźnionych szkół z Czech i Niemiec.
Festiwal ten nosi imię Pana Eugeniusza Kruszelnickiego. Pan Eugeniusz Kruszelnicki był wielkim miłośnikiem kultury leśnej, pierwszym nauczycielem gry na rogu myśliwskim w Technikum Leśnym w Rogozińcu i kierownikiem sekcji trębaczy, która powstała w 1968 roku z inicjatywy ówczesnego zastępcy dyrektora pana Wasylewicza. Sekcja ta miała wówczas na celu przywrócenie tradycji sygnałów łowieckich i upowszechnienie ich wśród myśliwych. Pracę Pana Eugeniusza od roku 1991 z zapałem kontynuowali kolejni nauczyciele i instruktorzy po dziś dzień.
W zawodach strzeleckich, które miały miejsce na strzelnicy Bractwa Kurkowego ze Zbąszynka udział wzięli przedstawiciele sześciu szkół: ZSL Warcino, ZSLiE Brynek, ZSL Goraj, TL Rogoziniec, ZSL Tuchola, ZSL Zagnańsk, łącznie wystąpiło 19 zawodników. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach: drużynowej i indywidualnej i w trzech konkurencjach: skeet, trap, przelot.
Klasyfikacja indywidualna zawodów:
I miejsce – Bartosz Szlachetka – Rogoziniec
II miejsce – Dawid Mazur – Zagnańsk
III miejsce – Artur Nowicki – Warcino
Klasyfikacja drużynowa zawodów:
I miejsce – ZSL Tuchola (Elmanowski Karol, Mądzielewski Jakub i Czerwiński Kamil)
II miejsce – ZSL Rogoziniec (Bartosz Szlachetka, Krystian Paś i Rafał Mikanowicz)
III miejsce – ZSL Zagnańsk (Mazur Dawid, Mikołajczak Piotr, Patynko Wojciech)
Dla zaproszonych gości i sponsorów zostały zorganizowane zawody w strzelaniu do KURA. Laureatem tych zmagań został kol. Grzegorz A. Augustyniak. Ustrzelony kur symbolicznie powędrował do rąk Pani Marii Kruszelnickiej.
Nagrody wręczali: w klasyfikacji indywidualnej p. Sławomir Majsner Nadleśniczy Nadleśnictwa Babimost oraz Dyrektor Technikum Leśnego w Rogozińcu p. Antoni Pawłowski, w strzelaniu do KURA p. Jan Mazur Prezes Bractwa Kurkowego w Zbąszynku.
Festiwal mógł się odbyć dzięki życzliwości i hojności licznych sponsorów: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Nadleśnictwom z: Babimostu, Bytnicy, Cybinka, Lipinek, Konina, Krzystkowic, Międzychodu, Międzyrzecza, Skwierzyny, Sławy, Torzymia, Trzciela, Trzebieży, Żagania, Zarządom Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze i Poznaniu, Firmie Waffen Wiedand Gorzów Wlkp., Gospodarczemu Bankowi Spółdzielczemu w Międzyrzeczu, Gminie Zbąszynek, Agencja Ochrony GAMMA Zielona Góra, sklepowi Myśliwskiemu „Złoty Róg” Zielona Góra, Firmie „DĄBEX” Grodzisk Wlkp., Inwestycje Barlinek sp. z o. o., Top Myśl Spółdzielnia Mleczarska Nowy Tomyśl, Stanisławowi Mikanowiczowi MADAKS Przytoczna, Bractwu Kurkowemu Zbąszynek, K.Ł. „Knieja” Rogoziniec, K.Ł. „Żuraw”,ALBIS Andrzej Lipski Kargowa.
I konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej „Za kotarą” odbył się na terenie szkoły, na urządzonej do tego celu scenie. Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:
Klasa D – dziecięca
- Mateusz Walkowiak
- Mikołaj Rybicki
Klasa C – początkująca
- Tomasz Krefta
- Aleksander Garczarek
- Filip Szybisty
Klasa B – średnio zaawansowana
- Stanisław Skrzetuski
- Marek Kwapisz
- Bartłomiej Bejga
Klasa A- mistrzowska
- Artur Nowicki
- Filip Winnicki
- Przemysław Kiciński
Zespoły
Zespół Klasa D
- ZSM „Młode Rogi”
Klasa C
- „Darz Bór”
- Zespół Braci Walkowiak
- ZSM KŁ „Żuraw” Brójce
klasa B
- SKŁ „Dobrzański Złoty Szpon”
- ZSM Nadleśnictwa Grodzisk
- ZTM w Goraju
klasa A
- ZSM ZSL „Głos Kniei”
- ZSM TL w Starościnie
klasa G
- ZSM ZSL w Warcinie
klasa MB
1.ZSM ZSL w Warcinie
- ZSM ZSL „Głos kniei”
- SKŁ „Dobrzański złoty szpon”
w konkursie wzięło udział 35 solistów i 14 zespołów.
Serdecznie dziękujemy za przybycie na festiwal, zapraszamy w przyszłym roku.