Polska Czerwona Księga zwierząt zawiera nazwy wszystkich gatunków zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w Polsce. Jednak nie wszystkie kręgowce, bo to je weźmiemy dziś na tapet, mają takie same szanse na przeżycie. Część z nich walczy bowiem o to, aby nie zostać zupełnie wymazanym.
Każdy leśnik powinien wiedzieć, jakie zwierzęta w Polsce są zagrożone wyginięciem. W nagłych przypadkach takie informacje mogą bowiem przyczynić się do ochrony takich gatunków, co ma niebagatelne znaczenie dla fauny i flory w naszym kraju.
Z tego względu przyjrzymy się wszystkim zwierzętom, które Polska Czerwona Księga klasyfikuje jako skrajnie zagrożone wyginięciem. Możemy je podzielić na trzy podstawowe kategorie: wodne, lądowe oraz lotne.
Wodne
W tej grupie znajdziemy cztery gatunki zwierząt. Listę otwiera łosoś, na którego malejącą liczebność wpłynęło zanieczyszczenie wód. Ponadto Polska Czerwona Księga wyszczególniła głowacicę, iglicznię oraz morświna. Głowacica to jedna z największych ryb słodkowodnych w Europie, osiągająca nawet 1,5 metra długości. Preferuje szybkie, zimne rzeki. Iglicznia charakteryzuje się wydłużonym ciałem, przypomina igłę. Morświn zaś to ssak morski, blisko spokrewniony z delfinami. Morświny są często przypadkowo łapane w sieci rybackie, co doprowadziło do dramatycznego spadku ich liczebności.
Lotne
Zwierzęta lotne stanowią najszerszą grupę, mowa jest o aż 14 gatunkach zwierząt. Mowa jest o sokole wędrownym, który jest najszybszym ptakiem na świecie, osiągającym prędkość nurkowania do 300 km/h. Niestety, z powodu pestycydów i utraty siedlisk, jego populacja drastycznie się zmniejszyła, choć programy ochrony pomagają w jego odbudowie. Skrajnie zagrożona wyginięciem jest również dzierzba czarnoczelna, czyli niewielki ptak drapieżny znany z charakterystycznej czarnej “maski”. Żywi się owadami i małymi kręgowcami. Likwidacja nieużytków rolnych i intensyfikacja rolnictwa przyczyniły się do spadku jego liczebności. To samo dotyczy innej dzierzby, a konkretnie rudogłowej, która jest drapieżnym ptakiem, polującym na owady i małe kręgowce. Jego populacja jest zagrożona przez utratę naturalnych siedlisk, takich jak zarośla i otwarte tereny.
Ponadto na liście lotnych zwierząt skrajnie zagrożonych wyginięciem w Polsce znajdują się jeszcze gadożer, kraska, rybitwa czubata, rybitwa popielata, bekasik, kulon, nagórnik zwyczajny, orlik grubodzioby, pomurnik, głuszec oraz orzełek włochaty.
Lądowe
Jeśli chodzi o zwierzęta lądowe, to pilnej ochrony wymagają cztery gatunki zwierząt. Co ciekawe, chodzi między innymi o doskonale znane kozice, czyli świetnych wspinaczy górskich. Ponadto skrajnie zagrożone wyginięciem są wąż Eskulapa – jeden z największych w całej Europie – oraz żołędnica. Żołędnica, to, dla kontrastu, niewielki gryzoń leśny, który zamieszkuje dziuple drzew.
Pamiętajcie, że Polska Czerwona Księga Zwierząt różni się treściowo od Czerwonej księgi gatunków zagrożonych. Dla przykładu – w tej drugiej wąż Eskulapa sklasyfikowany jest jako gatunek najmniejszej troski, zaś w Polsce gad znajduje się pod ścisłą ochroną. Różnice między dwiema księgami z łatwością sprawdzicie jednak w internecie. Sieć pozostaje istną skarbnicą wiedzy i rozrywki, jeśli tylko umiemy dobrze ją wykorzystać – z jednej strony poczytamy o wężach, z drugiej możemy obejrzeć mecz ulubionego klubu. W tym drugim pomoże STS kod promocyjny, dzięki któremu zyskacie dostęp do licznych transmisji sportowych.