W ramach koła przyrodniczego uczniowie naszej szkoły poszerzają swoją wiedzę przyrodniczą podejmując szereg różnorodnych zadań:

- biorą udział w konkursach i olimpiadach o tematyce przyrodniczo-ekologicznej;

- sprawują opiekę nad szkolnym ogrodem dendrologicznym;

- przygotowują obchody ,, Dnia drzewa’’;

- uczestniczą w wycieczkach dydaktycznych;

- organizują Konkurs Przyrodniczy dla Gimnazjalistów;

- prowadzą zajęcia na szkolnej ścieżce dydaktycznej z dziećmi z przedszkoli i szkół podstawowych;

- tworzą zbiory roślin, owadów i innych ciekawostek przyrodniczych.

 Zajęcia koła odbywają się w każdą środę w godzinach od 15.00 do 17.00. Zapraszamy wszystkich chętnych.

 

ARBORETUM

Rok szkolny 2015/2016

Bluszczem ku oknom

Kwiatem w samotność

Poszumem traw

Drzewem, co stoi -

Uspokojenie

Wśród tylu spraw

 

Pamiętajcie o ogrodach -

Przecież stamtąd przyszliście

W żar epoki użyczą wam chłodu

Tylko drzewa, tylko liście (…)

 

            My dołączamy się do słów poety… Pamiętajcie o potencjale, który tkwi za płotem naszej szkoły. Przecież, żeby zostać leśnikiem trzeba poznać najpierw przedmiot naszej pracy. A tutaj nie trzeba daleko szukać wiązów, grabów, klonów, bzów, jodeł… Bo przecież las to nie tylko sosnowy bór.

            Nasze arboretum obecnie podniosło swoją rangę edukacyjną – przeniesiono doń kilka tablic ze ścieżki edukacyjnej. Mamy atrakcyjną „polankę łowiecką”,  nieźle utrzymane ścieżki prowadzące przez „aleję budek lęgowych” do figurki św. Jana Gwalberta.

 

            Prosimy wszystkich o spojrzenie na to miejsce przyjaznym okiem i nie ignorowanie tak ważnego zaplecza dydaktycznego. Nie wszystkie szkoły mogą pochwalić się istnieniem takiego zaplecza dydaktycznego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć arboretum i o wsparcie
w każdym możliwym wymiarze. A Tym, którzy pomagają serdecznie dziękujemy!!!

 

Od 2012 roku prowadzimy prace rewitalizacyjne w przyszkolnym Arboretum. I mamy naprawdę "pełne ręce roboty". Jest to miejsce naprawdę urocze, ale niestety przez wiele lat nie doceniano jego wartości estetycznych, ale przede wszystkim tych dydaktycznych. Staramy się ze wszystkich sił „tchnąć ducha” w ten przyjemny zakątek. Jest on doskonałym miejscem odpoczynku, ale i świetną bazą do nauki: drzewoznawstwa, botaniki, nasiennictwa, biologii, przyrody, gdzie każdy z "żywych eksponatów" możemy nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć, powąchać, a czasami nawet i posmakować...

Dziękujemy za wsparcie Dyrektorowi ZSL w Rogozińcu, Kierownikowi Szkolenia Praktycznego ZSL w Rogozińcu, Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Babimost, Nadleśnictwu Trzciel, wszystkim pracownikom szkoły popierającym nasze działania oraz uczniom chętnym i gotowym do pracy.

DOTYCHCZAS WYKONANE PRACE:

·         Naprawa ogrodzenia arboretum,

·         Usunięcie i uprzątnięcie drzew przeszkadzających szczególnie cennym okazom roślin,

·         Wzbogacanie kolekcji drzew i krzewów,

·         Poprawa formy drzew i ich warunków życiowych,

·         Założenie plantacji choinkowej,

·         Utrzymanie pryzmy kompostowej,

·         Wytyczenie i utworzenie ścieżek, które udostępniają kolekcję zwiedzającym, ułatwiają    prace konserwatorskie oraz urozmaicają krajobraz ogrodu,

·         Wzbogacanie bioróżnorodności: pozostawianie „martwego drewna”, tworzenie tzw. „miejsc azylu”, budowa "hoteli" dla owadów, wieszanie budek lęgowych, utrzymywanie w dobrej kondycji mikrosiedlisk o charakterze kserotermicznym,

·         Mechaniczne zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka,

·         Przeniesienie niektórych tablic Ścieżki Edukacyjnych do Arboretum

            ·         Budowa paśnika i Ambony myśliwskiej 

Zobacz: Galeria


Szkoła prowadzona przez:

 

 

Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu

Rogoziniec 115
66-210 Zbąszynek

tel/fax: 68 38 40 241

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

      Biuletyn informacji publicznej       

Inspektor Danych Osobowych

Agnieszka Chwałkowska

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.