• Historia szkoły

  Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu już ponad 65 lat kształci techników leśników. Szkoła znajduje się w środkowo wschodniej części województwa lubuskiego w gminie Zbąszynek, powiecie Świebodzińskim w tak zwanym Regionie Kozła (związków gmin lubuskich i wielkopolskich).

  Czytaj więcej
 • Internat

  Internat Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu posiada 160 miejsc noclegowych, dysponuje pokojami trzyosobowymi i  czteroosobowymi. Pokoje posiadają aneks sanitarny (prysznic, umywalka, ubikacja – na dwa pokoje).

  Czytaj więcej
 • Kierunki kształcenia

  Nasza szkoła prowadzi edukację na następujących kierunkach: Operator maszyn leśnych (symbol cyfrowy 834105) oraz Technik leśnik (symbol cyfrowy 314301).

  Czytaj więcej
 • Absolwenci

  Nasza szkoła przez dziesięciolecia wykształciła szeregi specjalistów. Spis absolwentów jest dostępny na stronie.

  Czytaj więcej
 • Operator Maszyn Leśnych

  Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu prowadzi kształcenie w zawodzie Operator Maszyn Leśnych.Na zdjęciu uczniowie klasy II na zajęciach warsztatowych z obsługi maszyn wielooperacyjnych typu forwarder i harwester.

  Czytaj więcej
 • Kierunki kształcenia

  Zespół Szkół Leśnych przygotowuje wszystkich uczniów do obsługi pilarki spalinowej. Na zdjęciu uczeń klasy III Technikum Leśnego podczas kursu operatora pilarki spalinowej.

  Czytaj więcej
 • Praktyka zawodowa

  Zespół Szkół Leśnych organizuje swoim uczniom praktykę w terenie.Na zdjęciu uczniowie klasy II Z podczas kursu operatora forwardera i harwestera.

  Czytaj więcej
 • Szkolenia

  Zespół Szkół Leśnych szkoli swoich uczniów do pracy na żurawiach załadowczych.Do tego celu służy trenażer, na którym ćwiczą uczniowie

  Czytaj więcej

Česká Lesnická Akademie Trutnov – Ośrodek Szkolenia w Svobodzie nad Úpou kształci profesjonalną kadrę, której zadaniem będzie racjonalne i zgodne z zasadami ochrony środowiska użytkowanie zasobów leśnych.

Do szkoły należy leśnictwo o powierzchni ok. 1300 ha, graniczące z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Na tym obszarze uczniowie, pod opieką nauczycieli i instruktorów, zdobywają doświadczenie, mogą obserwować i wykonywać wszystkie (!) prace związane z użytkowaniem i pielęgnacją lasu oraz pozyskaniem i zrywką drewna.

 Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu jest placówką partnerską czeskiej akademii. Współpraca trwa już osiem lat, co roku w październiku na dwa tygodnie szkoły „wymieniają się” czwórką uczniów. Dzięki takiej wymianie nasi absolwenci mają możliwość kontynuacji nauki w czeskiej placówce, bowiem ośrodek w Svobodzie prowadzi nabór na roczny kurs operatora maszyn leśnych dla osób z zewnątrz. W roku szkolnym 2012/2013 naukę podjęło tam pięciu absolwentów naszego technikum: Bartłomiej Halkowicz, Filip Marek, Daniel Pawłowski, Sebastian Zapolski, oraz Jarosław Harhura, który tak opowiada o swojej nauce:

„Dla mnie ten wyjazd wiązał się z wielkim wyzwaniem – wiedziałem, że w pewien sposób będę musiał zmienić swoje życiowe plany, które dotychczas wiązałem z Lasami Państwowymi. Możliwość poznania nowych ludzi, zapoznanie się z systemem pracy odmiennym od naszego, oraz nie ukrywając – możliwości pracy po ukończeniu tego kursu jednak pomogły mi podjąć decyzję o kontynuowaniu nauki w Svobodzie nad Úpou. Szkolenie prowadzone w języku czeskim również nie stanowiło problemu – tutejsza kadra Instruktorów i Nauczycieli była dla nas wyrozumiała zanim przyswoiliśmy ich język. Od początku roku szkolnego mieszkamy w bardzo wygodnych pokojach, codziennie dostajemy 5 posiłków. Aktualnie nasz tydzień wygląda następująco: W poniedziałki mamy zazwyczaj godzinę teorii – hydraulikę maszyn. We wtorek zajęcia praktyczne w lesie z pilarkami i maszynami: harwester, forwarder. W środy w zależności od instruktorów i prac, które należy wykonać, albo zrywamy drewno za pomocą kolejki linowej (jeżeli jest rozstawiona), albo pracujemy ciągnikiem LKT. Często bywało również, że środa była dla nas dniem wolnym. Czwartek i piątek w całości przeznaczone są na kontynuację zajęć wtorkowych - praktyczne szkolenie z harwesterami i forwarderami. Jestem bardzo zadowolony z podętej decyzji o kontynuowaniu nauki tutaj, ponieważ kwalifikacje, które uzyskamy po tej szkole będą dla nas wielkim ułatwieniem w poszukiwaniu pracy nawet poza granicami Polski.”

Głównym celem wyjazdu naszych uczniów jest uzyskanie europejskiego certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. To zaświadczenie, poświadczające uprawnienia umożliwiające pracę w całej Unii Europejskiej w zawodzie operatora harwestera, forwardera, hydraulicznych żurawi leśnych (w tym również żurawi pracujących na trakach). Certyfikat uprawnia również do pracy w charakterze drwala, operatora leśnych kolejek linowych, LKT, uniwersalnych ciągników przystosowanych do zrywki bądź wywozu drewna. Aby go otrzymać uczniowie muszą zdać egzaminy zarówno z techniki pracy (cześć praktyczna), jak i ze znajomości przepisów bezpieczeństwa (część teoretyczna i ustna).

Zobacz: glerię zdjęć


Szkoła prowadzona przez:

 

 

Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu

Rogoziniec 115
66-210 Zbąszynek

tel/fax: 68 38 40 241

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

      Biuletyn informacji publicznej       

Inspektor Danych Osobowych

Agnieszka Chwałkowska

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Regulamin obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

2018-04-10

Regulamin obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości - w załączniku...

Festiwal Kultury Leśnej

2014-06-26

Zobacz relację na facebooku...